30

۹۵ درصد از جمعیت روستایی کشور تحت پوشش مدیریت دهیاری‌ها هستند

افزایش جسارت تصمیم‌گیری در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با تفویض حداکثری اختیارات
سپتامبر 23, 2017
معرفی روستا
می 28, 2018

۹۵ درصد از جمعیت روستایی کشور تحت پوشش مدیریت دهیاری‌ها هستند

معاون امور امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: تاکنون ۹۵ درصد از جمعیت روستایی کشور تحت پوشش مدیریت دهیاری‌ها قرار گرفته‌اند.

سعیدرضا جندقیان در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه دهیاری یک نهاد عمومی غیر دولتی است که به منظور اداره امور روستا با درخواست روستاییان و با مجوز وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) تشکیل می‌شود،اظهارکرد: مدیریت نوین روستایی با شکل‌گیری نهاد دهیاری به عنوان بازوی اجرایی شورای اسلامی روستا معنی و مفهوم پیدا کرده است.

وی ادامه داد: تاکنون ۳۷ هزار و ۵۹ دهیاری در روستاهای کشور تشکیل شده است که به حدود ۱۹ میلیون نفر جمعیت روستایی خدمات ارائه می‌دهند همچنین‌ تاکنون ۹۵ درصد از جمعیت روستایی کشور تحت پوشش مدیریت دهیاری‌ها قرار گرفته‌اند.

معاون امور امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به اینکه دهیاری دارای ۴۸ وظیفه است که تمامی آن‌ها در جهت حفظ توسعه پایدار روستایی و اداره امور عمومی روستاست، اظهار کرد: تا پایان سال ۱۳۹۷، حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار بین دهیاری‌های سراسر کشور توزیع شده که ۸۱ درصد آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم پرداخت شده است همچنین تاکنون بیش از ۶۰ هزار پروژه عمرانی و خدماتی در روستاهای کشور توسط دهیاری‌ها اجرا شده و به بهره‌برداری رسیده است.

وی در پایان گ: ۲۵۷۶ نفر از دهیاران زن، مدیریت سطح روستاها را در کشور برعهده دارند.

به گزارش ایسنا، به موجب قانون تاسیس «دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور» (مصوب ۱۴ تیرماه سال ۱۳۷۷) وزارت کشور اجازه یافت تا نهاد عمومی و غیر دولتی دهیاری را با شخصیت حقوقی مستقل در مناطق روستایی کشور راه اندازی کند که این قانون در سال ۱۳۸۲ اجرایی شد و تاکنون ۳۷ هزار و ۵۹ دهیاری در روستاهای کشور تشکیل شده است و به حدود ۱۹ میلیون نفر جمعیت روستایی خدمات ارائه می‌دهند. به همین سبب ۱۴ تیرماه هم در سالنامه رسمی با عنوان «روز دهیاری و شهرداری» نامگذاری شده و امسال نیز بیست و یکمین سالگرد تصویب این قانون است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 5 =